Municipality of Tuba

  Poblacion, Tuba, Benguet 2603
  (074) 447 0064   tuba_municipal@yahoo.com

Philippine Standard Time:

Mayors

Master list of local officials and functionaries (to include list of all Local Chiefs Executives (LCEs) starting from the creation of the LGU)

It was during the American Colonization that the citizens started showing their

capacity of leadership. When the Tuba Township was created on December 11, 1911, the Honorable Caburon Sungduan continued his term of office as the Municipal District President of Tuba. The following are the elected officials of Tuba from 1911 to the present:

1 Hon. Caburon Sungduan Municipal District President 1911 – 1912
2 Hon. Valdez (One Name) Municipal District President 1913 – 1914
3 Hon. Bucal (One Name) Municipal District President 1915 – 1916
4 Hon. Smith Joaquin Municipal District President 1917 – 1919
5 Hon. Wakat Suello Municipal District President 1920 – 1922
6 Hon. Maximino Carantes Municipal District President 1923 – 1925
7 Hon. Miguel Palispis Municipal District President 1926 – 1928
8 Hon. Suello Wakat Municipal District Président 1929 – 1931
9 Hon. Claro Kiwas Municipal District Président 1932 – 1934
10 Hon. Empeso Waywaya Municipal District President 1935
11 Hon. Marcelo Solano Municipal District President 1936 – 1937
12 Hon. Gilbert Sungduan Municipal District Mayor 1939 – 1940
13 Hon. Antonio Aoas Municipal District Mayor 1941 – 1949
14 Hon. Gavino Palaoag Municipal District Mayor 1950 – 1952
15 Hon. Benigno Amolot Municipal District Mayor 1953 – 1955
16 Hon. Ben Palispis Municipal District Mayor 1956 – 1959
17 Hon. Ramon C. Aoas Municipal Mayor 1960 – 1963
18 Hon. Ben Palispis Municipal Mayor 1964 – 1967
19 Hon. Jaime Alos Municipal Mayor 1967 – 1986 Apr.
20 Hon. Albert T.K. Claro OIC Municipal Mayor April 1986 – 1986 Oct.
21 Hon. Aloysious Ignacio OIC Municipal Mayor Nov.1986 – 1986 Dec.
22 Hon. Vida C. Caibigan OIC Municipal Mayor Dec.1986 – l987 Jan.
23 Hon. Crescencio V. Akia Acting Municipal Mayor 1987 – 1988
24 Hon. Crescencio V. Akia Municipal Mayor 1988 – 1992 June
25 Hon. Jose P. Baluda Municipal Mayor July 1992 – 1995 June
26 Hon. Gilbert Semon Municipal Mayor 1995 – 1998 June
27 Hon. Jose P. Baluda Municipal Mayor 1998 – 2007 June
28 Hon. Florencio V. Bentrez Municipal Mayor

2007 – 2016 June

29 Hon. Ignacio R. Rivera  Municipal Mayor

2016 – present